KRIOTERAPIA
To użycie zimna do celów terapeutycznych, gdzie ciepło zostaje usunięte z ciała, w wyniku czego obniża się temperatura tkanek. Nośniki zimna to lód, śnieg, woda, ciekły azot, dwutlenek węgla, powietrze. W trakcie zabiegu krioterapii zimno działa na organizm w dwóch fazach. W pierwszej powoduje zwężenie naczyń w skórze i tkance podskórnej. Jest to reakcja obronna, chroniąca organizm przed utratą ciepła. Jednak po tej pierwszej fazie działania zimna szybko następuje druga, w której naczynie krwionośne ulegają rozszerzeniu. Występuje wtedy przekrwienie tkanek, na które bezpośrednio działa zimno. W czasie oddziaływania niezbyt nasilonego zimna naczynia krwionośne naprzemiennie, falowo zwężają się i rozszerzają, co zapewnia wystarczający przepływ krwi. Krioterapia działania przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, zmniejsza krwawienie i zapobiega lub ogranicza powstawanie krwiaków pourazowych. Czas zabiegu wynosi od 30s do 3 min, zależnie od wielkości oziębianej powierzchni.
Wskazania:
• staw rzekomy,
• obrzęki pourazowe, obrzęki zapalne
• opóźniony zrost kostny,
• uraz świeży,
• choroba zwyrodnieniowa stawów,
• reumatoidalne zapalenie stawów,
• osteoporoza,
• choroby mięśni, więzadeł, skręcenia,
• stany zapalne nerwów,
• nerwobóle, zespoły bólowe,
• zapalenia ostre i przewlekłe stawów.

 

Kriokomora

Ogólnoustrojowa, rewelacyjna metoda leczenia zimnem, z zastosowaniem niskich temperatur . W oddziaływaniu wyróżnia się dwie fazy:

W PIERWSZEJ FAZIE następuje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie przepływu krwi i obniżenie metabolizmu.

W DRUGIEJ FAZIE organizm broniąc się przed zimnem, rozszerza naczynia krwionośne, powodując nawet 4-krotnie większy przepływ krwi. Tym samym zwiększa się dotlenienie i odżywienie najgłębiej położonych tkanek.
Kriokomora – co to mi daje?
Po serii 10 zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej obserwuje się zmniejszenie dolegliwości bólowych. Uzyskuje się działanie przeciwzapalnie i zmniejszające obrzęki. Następuje wzmocnienie układu odpornościowego i ochrona przed infekcjami. Wyraźnie poprawia się krążenie i usuwanie toksyn z organizmu.

Usuwane jest zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, podnosi się witalność organizmu. U osób z depresją poprawia nastrój i samopoczucie. Zabiegi w kriokomorze odmładzają, ujędrnią skórę, likwidują cellulit, wspomagają odchudzanie.

Uwaga: Aby skorzystać z Kriokomory wymagane jest skierowanie lekarskie, ale nie trzeba szukać daleko. Konsultacje do wizyt w kriokomorze przeprowadzane są również w naszym CENTRUM REHABILITACJI PROFMED.

Kriokomora ma również szerokie zastosowanie w odnowie biologicznej, a także wspomaga trening sportowców wyczynowych i amatorów sportów.
Przebieg wizyty

Przygotowania do wejścia 
Każdorazowo przed zabiegiem ogólny stan pacjenta łącznie z pomiarem ciśnienia tętniczego i tętna kontroluje fizjoterapeuta bądź pielęgniarka. Około godziny przed rozpoczęciem seansu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Do kriokomory wchodzimy w bieliźnie bądź stroju kąpielowym. Obowiązuje strój bawełniano-wełniany. Wszelką biżuterię należy zdjąć. Wchodząc do kriokomory wszelkie metalowe rzeczy muszą być pościągane. Należy również zdjąć soczewki kontaktowe.
Istotnym elementem naszego stroju są bawełniane skarpety. Maseczkę na usta i nos, rękawiczki oraz opaskę na uszy wraz z obuwiem otrzymujemy na miejscu.

Przebieramy się w specjalnie do tego celu przeznaczonych szatniach i wchodzimy do komory.

Wizyta w kriokomorze
Kriokomora składa się z dwóch pomieszczeń w których panują różne temperatury. Pomieszczenia są stosunkowo małe, w związku z tym jednorazowo mogą się tam znajdować  trzy do czterech osób plus terapeuta, czuwający nad bezpieczeństwem.

Wchodzimy do pierwszego przedsionka, zamykając za sobą śluzę. Pierwsza fala zimna daje siwe znaki. W pomieszczeniu panuje temperatura -60 stopni C. Idziemy dalej. Terapeuta otwiera kolejną śluzę. Wchodzimy. Oj temperatura spada i w niej jest najzimniej. Temperatura waha się od minus 120 do minus 140 stopni C. W głośnikach słychać muzykę. Osoby wykonujące zabieg pytają o odczucia. Na znak że wszystko jest w porządku unosimy kciuki w górę.

Zabieg trwa nie więcej niż 3 minuty.

W komorze chodzimy w kółko tupiąc chodakami. Wykonujemy powolne i ostrożne ruchy nie dotykając ani siebie wzajem ani ścian komory, w której się znajdujemy. Z głośników dobiega uprzejmy głos terapeuty informujący, że upłynęła minuta. Cały czas dreptamy w kółko, jednocześnie wykonując spokojne ruchy kończynami górnymi.

Spokojny oddech – to bardzo ważna rzecz. Krótki wdech nosem i powolny wydech.

Z głośników nadawany jest kolejny komunikat: półtorej minuty za nami. Temperatura wydaje się być jednak do zniesienia. Spodziewać by się można większego odczucia chłodu. Kolejne miłe zaskoczenie.  Komora zaopatrzona jest w drzwi awaryjne na wypadek konieczności szybkiego jej opuszczenia.

Z głośników rozbrzmiewa kolejny komunikat. Minęły 3 minuty. Dziękujemy.
Wychodzimy tą samą drogą, którą weszliśmy, czyli kolejno przez przedsionek. Udało się. Wpadamy w stan euforii. Podniesiony nastrój daje się odczuć od razu.

Wizyta na sali cardio-fitness
Po działaniu mrozem trzeba przepompować krew w sali cardio-fitness.

Ściągamy maseczki, rękawice i opaski. Ubieramy się w strój sportowy i udajemy do sali ćwiczeń. Tam korzystając z dostępnego sprzętu rozgrzewamy się 30 minut.

 

Na każdy zabieg należy ze sobą nosić:

 • maseczkę ochronną
 • ręcznik
 • obuwie sportowe wiązane
 • krótkie spodenki bawełniane
 • wysokie, sięgające pod kolana bawełniane skarpety
 • rękawiczki bawełniane
 • czapkę lub opaskę bawełnianą lub wełnianą
 • kobiety: krótka koszulka bawełniana na ramiączkach

Istnieje możliwość zakupienia kompletnego stroju w rejestracji

UWAGA!

W dzień wejścia do kriokomory przeciwwskazane jest picie alkoholu i przyjmowanie używek

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z KRIOKOMORY W CENTRUM REHABILITACJI PROFMED

 1. 1. Każdy chętny do skorzystania z zabiegu krioterapii ogólnoustrojowej musi uzyskać od lekarza pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z zabiegu. Kwalifikację wstępną można odbyć w Centrum Rehabilitacji PROFMED po wcześniejszym zarejestrowaniu. Honorujemy również zaświadczenia wydane przez innych lekarzy.
 1. Przed przystąpieniem do zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej każdy pacjent musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z „Regulaminem korzystania z kriokomory w Centrum Rehabilitacji PROFMED”, a także o wyrażeniu zgody na odbycie zabiegu.
 2. Przed rozpoczęciem zabiegu należy zdjąć wszelką biżuterię (zegarek, kolczyki, pierścionki itp.)
 3. Nie należy stosować żadnych kremów, balsamów, oraz żadnych substancji natłuszczających, skóra pacjenta powinna być sucha. Wszelkie zawilgocenia na ciele usunąć ręcznikiem.
 4. Pacjenci przygotowani do zabiegów powinni posiadać specjalne atestowane stroje z przeznaczeniem do kriokomory. Strój taki powinien zawierać:
 • spodenki (dla kobiet dodatkowo krótka koszulka na ramiączkach)
 • skarpetki do kolan
 • maseczkę ochronną na usta
 • rękawiczki
 • opaskę na uszy
 • obuwie z drewniana podeszwą (na wyposażeniu Centrum)

Odpowiedni komplet można nabyć się w Centrum Rehabilitacji PROFMED.

 1. Zabrania się wchodzenia do KRIOKOMORY pacjentom, którzy nie posiadają wyżej wymienionego stroju.
 2. Każdorazowo przed wejściem do KRIOKOMORY lekarz dokonuje pomiaru tętna i ciśnienia tętniczego krwi pacjenta.
 3. Po przeprowadzeniu badania tętna i ciśnienia tętniczego krwi u pacjenta lekarz obsługujący KRIOKOMORĘ podejmuje decyzje o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu a także o doborze indywidualnych parametrów zabiegu ( temperatura i czas).
 4. Do kriokomory pacjentów wprowadza terapeuta, informując o całym przebiegu zabiegu oraz o zagrożeniach i zachowaniu podczas zabiegu. Zabrania się wchodzenia do kriokomory bez zgody terapeuty.
 5. Najpierw pacjent kieruje się do przedsionka kriokomory, w której temperatura nie przekracza – 70ºC, a czas przebywania wynosi od 10 sekund do 30 sekund, po upływie tego czasu terapeuta zasygnalizuje pacjentowi przejście do komory właściwej, w której temperatura kształtuje się na poziomie od -120º c do -160º c. W komorze właściwej pacjent przebywa od 1 min do max 3 min., zabieg cały czas monitorowany jest przez pracownika kriokomory.
 6. Po wejściu do kabiny pacjenci powinni poruszać się wolno wokół komory, wykonując spokojne ruchy.
 7. Nie można klaskać w dłonie, pocierać ciała, czy też poklepywać.
 8. Należy oddychać spokojnie, w żadnym razie nie należy zdejmować maski ochronnej.
 9. W żadnym wypadku nie należy zaglądać pod osłony dysz wylotowych (kratkę).
 10. Należy bezwzględnie stosować się do poleceń personelu obsługującego.
 11. O zakończeniu zabiegu pacjenci informowani są poprzez sygnał dźwiękowy bądź personel obsługujący.
 12. Jakiekolwiek pogorszenie samopoczucia, zaobserwowane nienaturalne reakcje swojego ciała (duszności, nadmierne drżenie, omdlenie itp.) należy zgłosić osobie obsługującej.
 13. Personel obsługujący powinien pozostawać w ciągłym kontakcie wzrokowym z pacjentami. W przypadku zaobserwowania dziwnego zachowania u pacjenta należy bezwzględnie przerwać zabieg i jak najszybciej wyprowadzić go z wnętrza kriokomory.
 14. Po wyjściu z kriokomory pacjent zdejmuje maseczkę, opaskę i rękawiczki, spuszcza do połowy skarpetki i udaje się na obowiązkowe ćwiczenia rozgrzewające.